Make your own free website on Tripod.com

loni_k16@hotmail.com

POEZI DASHURIE

-mir se vini- | POEZI DASHURIE | MUZIK | POEZI | Libri Vizitorve | ALBUM FOTO

NJĖ POEZI ANDERR DASHURIJE
NĖ NJĖ NATĖ TĖ ERRĖT
KU PO RRI DUKE MENDUAR PĖR TY
NUK POMĖ MERR GJUMI
DHE POTA SHKRUAJ KĖTĖ POEZI
2
PO E LODHI TRUNIN TEM
PĖR TY DUKE MENDUA
KUR POMĖ MERR GJUMI PO E SHOF
SEPSE ME ANDERR NA JEMI BASHKUA
3
MĖ ERDHE MĖ ANDERR
DUKE MĖ PĖRQAFUR
ME DUART E TUA
FLOKĖT E MIJA DUKE MI LEDHATU
4
MĖ THAVE NE ANDERR
TĖ DUA ZEMRA IME VETEM TY
PREJ PUTHJES TANDE
NĖ ANDERR ISHA KAN TU SHKRI
5
KUR MĖ DOLI GJUMI
E PASH SE PASKAM GABU
SEPSE ANDRRA MU DHE TY OJ ZEMRA IME
NA PASKAN PAS BASHKU


Shikoje kete qiri
shikoje me sy
eshte zemra ime
qe digjet per ty

O zot me beso
dy zemra i bashko
dy lule mos i thaj
dy dashnor mos i ndaj

Varri pa lule
asgje sparaqet
dashuria pa puthje
harrohet shume lehte

Sikur qielli te ishte leter
sikur deti te ishte boje
sdo te shkruaja asgje tjeter
pervec fjales ste harroj


E DUA PRISHTINEN E DUA NJE EMĖR
E DUA NJE DJAL ME SHPIRT E ME ZEMER

E DUA NJE DJAL ME SYT
E ZI EMRIN SJA TREGOJ
EDHE PSE JA DI.......


ARGJENDI ESHTE METAL
QE SHUME KERKOHET
DASHURIA ESHTE PLAG
QE KURR NUK SHEROHET

NDOSHTA ISHA PAK E RE
DHE STE NJOH MIRE KUSH JE
NDOSHTA FAJET I KAM UNE
QE TE BESOVA TY AQ SHUME....

SKA ME TE MIRE SE JETA
SKA ME TE VESHTIR SE VDEKJA
SKA ME TE EMBEL SE DASHURIA
SKA ME TE POSHTER SE TRATHTIA
KJO DASHURI
ESHTE PUNE E MADHE
KETYRE DJEMVE
HU DUKET HAJGARE.....

HARRONE DASHURIN
SEPSE NUK SJELL GĖZIM
ESHTE E KEQE DHE PA KUPTIM...

19 VJET I MBUSHA
ASKUJT NUK IA FALA RININ
VETEM TY I DASHURI IM
TA FALA DASHURIN

Dashuria nuk eshte spec ,
e as patligjon ,
po eshte feferon ,
qe te pervlon.


mendova mendova
mendimet e shkreta
ne pluhurin e jetes
dashurin e gjeta

zemer lexo me vem,endje :
Nese lotet ne sy
te pikojne ngadale
kujto zemren time
qe dikur ta pata fale

Nese te dua me don dhe ti mua nese
Te urrej me urrej dhe ti mua Por
Nese vdes jeto jeten pa mua dhe
Mos harro se nje engjull te
Ka dashuruar


Kur te dashurosh
Ulu dhe mendo
Thuaj vetvetes
Ruaju mos gabo
Fjala dashuri
Sa leht shqiptohet
Por dashuria e vertet
Shum veshtir mund te fitohet


Mė fal qė tė shkruaj
Mė fal qė pėr ty vuaj
Mė fal qė jam dashuru
Mė fal qė smuna pa ty me jetu
Mė fal qė tė thėras
Mė fal qė vetėm pėr ty flas
Mė fal qė kom gabu
Mė fal qė pėr kėtė skom mendu...
Mė fal qė tė kujtoj
Mė fal se nuk mund tė harroj
Mė fal qė tė flas
Mė fal qė tė shkoj mbas..
Mė fal qė tė shikoj,
Mė fal qė pėr ty jetoj...
Mė fal qė kam mbet e harrum
Mė fal qė emrin tėnd e pėrmendi nė gjumė
Mė fal qė kam qen e marrė,
Mė fal se ky su kon gabimi i parė
Mė fal qė tė bezdis
Mė fal qė stė kam ra nė his.
Mė fal edhe nje her qė kom gabu
Mė fal qė jom pendu..
Por mė sė shumti mė fal qė TĖ DU!!!


ēdo Dit pa ty, ėshtė sie njė dit pa diell.
ēdo mbrėmje pa ty, ėshtė si njė nat pa yje.
ēdo or pa ty, ėsht si njė jetė pa ndjenja.
ēdo minut pa ty, ėshtė njė minut si mos te isha nė jetė.
ēdo sekund pa ty, ėshtė si mos tmė reh zemra

Sikur qelli te ish letėr
dhe deti tė ishtė bojė,
nuk do shkruaja azgjė tjetėr
vec se ty i tė dashuroj.
E di qė sje pėr mua,
po desha tė tė them "TĖ DUA


Me dėrguar lule

Thahen dhe shkrumohen
Por le tė shkrujm kujtime
Se kurr nuk harrohen.
Sikur tisha djal ku do tė gaboja
Vajzen qe e dashuroja kurr zdo ta tradhėtoja
Por ja qė jom djal teper i piklluar
Ngase dikush tjeter me fatin tim luan
Me gėnjen tu mė than TĖ DUA


....ishte nata jon e fundit kur me the se me ste dua prita se do trrin lot por spat lot ne faqet tua dhe set erdhi keq per mua...ishte nat dhe shiu binte shum ngadal dy fjal i fole me 2 fjal ma thave zemren dhe shpejt ike u largove e qka paat ti mi more

sdu asgje tjeter veq niher met pa ..pa ta ndegju zanin jet per mu nuk ka ,,se di a me deshte ...a po jam mashtru a po te mer malli kur nuk je me mu se di a me deshte a po jam mashtru a po te merr malli kur nuk je me mu

PRINCIN.

Te prita me shum endje por ti nuk je tuj ardhe me the jam duke e prite princin me kali te bardhe te prita nje vere te prita nje dimer asnje lajm te mire vetem lajm te hidhur a do te keshe ti nje dite shum gezim q do te kuptosh dhe tme thuash ti je princi im nje princ i zemres tende nje princ qe eshte tuj ardhe nje princ me dashuri te madhe nje princ me kali te bardhe

NJE DASHURI

Nje dashuri e kisha por smunda me e provuar sepse ajo per mua ishte e ndaluar dashuri te ndaluar per mua shkroi zoti dashuri te ndaluar qe mos te me ndalet loti dashuri te ndaluar te me shkaterroj jeten te vdes ne vetmi mos ta kuptoj te verteten perse ndodhi pa pritur perse ndodhi pa e ditur perse ndodhi ne jeten time te me mbet zemra jetime kam shkuar gjithka kam shkuar ty duke te kerkuar por ti per mua ishe nje dashuri e ndaluar te kerkova dhe te gjeta per ty qme dhuroi jeta njeriun e gabuar dashurine e ndaluar nje dashuri te filluar nuk munda qe ta mbaroj sepse ndodhi befasia dhe zoti ma ndaloj nje dashuri te madhe une per ty e pata / por ishte e ndaluar per jete une e qajta dashuria e ndaluar ne zemer me ka perveluar ne jete me ka lenduar shpirtin me ka shkaterruar


Te dua te pres Nuk dua te vdes Me ylzit e nates Une te pershendes Kujto zemren time qe te don per jet Ah sa nat e lumtur Ah sa nat e qet Gjithmon me kujtohesh Nga ora 22-kur te flei Te dua pa mas Te dua pa mbarim Te dua me shum Se sa shpirtin tim Te dua .te dua Per ty do te vdes Por ti a me don mua? Pergjigje po te pres?

NGA ERDHE

Nga erdhe ti moj e dashur nga erdhe qe ste pashe a syte e mi po me bejne apo ne dashuri rashe as qe e prita kete ndodhi nga pike nga erdhe ti nuk po mundem te di nga me erdh kjo dashuri ne zemren time u ngjallen emocione kur ty aty prane meje te pashe se si djellone kam nje zjarr ne zemer askush smund ta shuaj kam frike se ti po digjesh se brenda po te ruaj me erdhe nga mbrapa sikur ne befasi te deshta te kem afer te ndjej nje dashuri qka te them te zoti ne duar a te mbaj a te leshoj pergjithmone dhe nga zemra te ndaj

Dashnija e vjedhur ...

Nuk e derdha as nji lot kur e humba dashurin. por sĀ“ta fali kurr ne bot pse e prishe shoqerin. dashuri te vjedhura se shohin driten me sy shko shoqe me dashuri te vjedhur nje dit jeta ta kthen ty lulen qe e kisha njiher ti e kepute shoqja ime. ti ma more nji pranver nji gezim ne jeten time shoqe te zemres te pata ty. si motren te deshta ti me le me lot ne sy.


Edhe pse je larg

asgjė nuk mė pengon

se kjo zemra ime

vetėm ty tė don

               

Nuk tė dua me hile

as me politik

tė dua me gjith

zemėr e me shpirt

--

Dora po mė dridhėt

zemra po mė qane

e kujtoj unazėn

qe ma pate dhan

--

Qka don me tė than

qka don me tė shkru

qka don ma tepėr

sa fjalėn tė du

--

Tė dua tė dua

nese nuk beson

pyete zemren time

ajo tė tregon

 

T'kam dasht me zemet t'kam dashut me shpirt
Qe ti prej meje do me ik kurr nuk e kam dit
Nje zemer e pata dhe ate ta fala
Ma more ma theve dhe per jet ma ktheve
Me fjal me the te dua
Me zemer me the sje per mua

Dua te shkoj
Dua te harroj
Por dije nje gje
Qe gjith te pT'kam dasht me zemet t'kam dashut me shpirt
Qe ti prej meje do me ik kurr nuk e kam dit
Nje zemer e pata dhe ate ta fala
Ma more ma theve dhe per jet ma ktheve
Me fjal me the te dua
Me zemer me the sje per mua

Dua te shkoj
Dua te harroj
Por dije nje gje
Qe gjith te perkujtoj
T'kam dasht me zemet t'kam dashut me shpirt
Qe ti prej meje do me ik kurr nuk e kam dit
Nje zemer e pata dhe ate ta fala
Ma more ma theve dhe per jet ma ktheve
Me fjal me the te dua
Me zemer me the sje per mua

Dua te shkoj
Dua te harroj
Por dije nje gje
Qe gjith te perkujtoj
erkujtoj

Ne thellsine e zemres time
eshte vendos nje emer
Pergjithmone kete emer
do ta mbaj ne zemer

------------------

Lumturine kerkova por une nuk e gjeta,
Idealen ma dhurove ti vet por kurre nuk u zbeha,
Dashurine per ty e ruajta ne fshehtesi,
Por i kam treguar dikujt dhe ti mire e di,

Sa here ti me vjen prane meje,
Une bie ne mendime sepse ti je ilaqi i zemres sime

----------

Dashuria u jep mend
Ayre qė s'kanė
Ndėrsa u merr mend
Atyre qė kanė

------------------

Ne te kumanoves e kemi tradit
Qe t'a duam njeriun me zemer e me shpyrt
Jemi xheloze por kemi te drejt
Se dashuria e kumanovares eshte shume shtrenjt

----------

Nenaten e qete
ne gjumin e lete
kur me kujtohesh
ti nuke mundem me fjet

------------------

Pse mkriove perendi qe te vuj per dashuri
Pse me lindi nena ime qe te jam me shum kujtime,
Oh kjo jete sa e shkret un pa ty vetun me ndejt.

Rruget jan te gjata
Netet jane pa fund
Qendroj larg teje e ste gjej askund,
Eja ti pran meje mos me le ne vetmi
Lejoma te puthi njeher dhe t'a largoj ket merzi.

----------

Njeriu pa dashuri si nena pa femije
Buza e pa puthur si lulja e keputur
Zemra ne vetmi si bora u shkri...

---------------

E pranoj se jam fajtor qe ty zemren ta kam thy
E pranoj se kam gabuar qe ty shpinen ta kam kthy
E pranoj se zemra jote dhimbjet nuk i meriton
E pranoj se n'jeten time me mungon me mungon
Jo s'te harroj kurre s'mundem ty t'mos dashuroj

----------------------

E mallkoj diten qe te pash.
E mallkoj shiqimin qe ta dhash.
E mallkoj buzqeshjen qe ta dhurova.
E mallkoj veten qe ne ty u dashurova.

-----------

do te behem zog
e ti se do te me njohesh
do te vi ne dasem
kur ti te martohesh
do ti bi daulles
per lamtumiren tuaj
kurse une i mjeri vetem,
vuaj dhe vuaj

te deshiroj
fat ne jet
nje trup me shendet
ne shtepi harmoni
dhe dashuri pa kufi

------------------

Ore djal ore djal
po ti tham nja dy tri fjale
sie ke nis hiq mire s eki
po veq vazhdo se vete e di

kur te lodhesh nga kjo loj
mos mendo t'kthehesh perser
s edhe une do di te jetoj
ta bej jeten sikur ti....!!

------------

zemra zemres
i bon lutje
dashuria e par
fillon me Puthje
zemra e femres
esht hotel
kush don hin
e kush don del
po zemra e mashllit
esht si gur kush hin
brenda nuk del kurr

----------------------

Nuk jam poet,
tė shkruaj poezi
Por fjalėn tė dua,
E shkruaj vetėm pėr ty
Bilbili nė degė
Sa bukur kėndon
Ti puthsha buzėt
Ti qė e lexon

------------

Sikur lulja pa arome
sikur perla pa shkelqim
ashtu do ngelem une
n,q,s ti nuk je shpirti im

-----------------

Dashuria fillon me nje shikim,
vazhdon me nje buzeqeshje,
zmadhohet me nje puthje,
dhe perfundon me dy pika lot.

--------

Zemra lengon
vajtimi shpejton
dashurinė e parė
do ta kujtoj edhe nė varrė.
Do te bėhem shkrumb e hi
do te tretem nga njė dashuri
zemra me thot tė dua
pse me ben kaq shumė tė vuaj?

Gjithmone kan thėnė
nga urrejtja e tepert
shfaqet ndjenja e dashurise
dhe shfaqet ne horizont.

-------------

Eh ta dish sa shume te dua
do te rrije veq me mua,
dua ti ndjej buzet e tua,
dhe fjalet qe vetem ti mi thua.

---------

Une dhe ti
ti dhe une
me nje fjal te
DUA SHUM

--------------

Kujt i thua lule
kujt i thua hen
kujt i thu princeshė
si mu ke then
A te duket njejte
kur e perqafon
athu nje qast ndalohesh
mbyll syte e mė kujton..!
Athu te rren mendja
me kerkon ne shpi
po vendi im eshte bosh
une mungoj te ti..!!

 

Puthjet me te embla
Ty ti kam dhuruar
C'do gje une ty ta fala
Atehere kur te kam takuar.
Mos e prano ate dashuri
Qe te falin shtigjet
Prano te zemres time
Qe per ty po digjet.
Kur zhytem ne mendime
Vetem ty te koujtoj
Qetesoje zemren time
Qe vetem ty te pranoi.
A te kujtohet o shpirte
Takimi yne i pare
Kur ti mua me thoje
Do jemi te pandare.
Syte po me lotojne
Zemra pikon gjak
Per ty moj e dashur
Qe te kam kaq larg.
Do doja te isha fllad
Dhe te vija tek ti
Te ta ledhatoj trupin
Qe e ke plot freski.
Do doja te behem lot
Te rrjedh nder faqet e tua
Qe ta koptoje gjithe bota
Se une ty moj, '' Te dua

Ne dhomen time i shtrir qendroj mendoj per
ty edhe kete leter po e shkroj. Eshte nat
e bukur hana me yje qiellin po e stolis,e une
e veshtroj hanen me shum kujdes edhe aty
e shoh hijen tende e cila me tregon, se ti je
duke ardh edhe dy fjal qe dalin nga thellsia
e zemres vuajtjev tona ju erdh fundi po vjen dita qe
bashk te jemi e un i Buzeqeshur kamete prit
se mjat kam prit dhe jam merzit

Thuaje te lutem, qe me don.
Pse kaq shum po me mundon?
Pse po tallesh ti me mua?
Esht gabim qe un ty t`dua?


Neso po ti me trego!
Thuajem tjeter dashuro.
Se ty me s`te dashuroj.
Dhe besom, se un do shkoj...


Mos me pyet si jetoi
kur dit e nat ne ty mendoi
kur e din se jam e vetmuar
kur e din qe jam e lenduar.
mos me pyet pse kam lot ne sy
kur e din qe jan per ty.


Unė po vuaj
Ti se kupton
Unė po tretem
Ti s’mė shikon
Unė po ēmendem
Ti s’mė beson
Unė po vdes
Ti po jetonShum diqka jam Permallu,
Ah bre Zemer i miss You,
E kisha hup Lapsin se e maj ne Dorź,
pėr me n“dejt me ty ni Orź


Vuaj shum , po vuaj
dhe per kete gje shkruaj
ne mes te kesaj bote
po ndihem e huaj!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Jetoj dhe vuaj ne nje qytet te huja
Pa Dashuri une Po vdes
por ne boten tjeter do te pres
Tani ne perfundim cili je ti fati im
mbaje kit fjal si kujtim shum me
mungon po ku je o shpirti im
se pa ty skam sherim


Mitrovicalike jam...
mu shty me mu nuk ta han
me pak fjal ta msheli gojen
dhe ke me derzu i pari lojen
pra mos mu shit kuller
se ta boj veten bajat lahperMatematik oj matematik ma ke pre zemren si me thik
po skish faj profesori se mend i kisha te dashnori!


Jojo s“kam Harru,
Babs i kam Kallxu,
Veq po pres mem Puth Mu,
E Kuku un at her mu Tranu,
Pom mvjen marre met than te Du

Syt po i qeli e po i Msheli,
Zemren ma knaqe bre Baby,
Sjam Doktorr as Profesor,
Veq di me Livru me Traktor,
Ah qka ishin kto Qika,
Bre kto i Plast Pika,

Baby je si Akullore,
Zemren fill ma More,
Langi prej Gojes pom Del,
Hajde bre t“kallt Reja a pom Merr,
Isha Fry se t“kam Dashnor,
Ty t“kam si Ameltore,
Pom shkon Kryt knej e Anej,
Kallem kallem krejt asht Okej,
Ta hangsha Kthizen Bre,
Hajde mos em Le.

Syt e tu aspirin goja jote ampicilin durt e tua andoll zeri yt i embell sirup per koll me te tregu qe je ilaq per mu

U dashurova qysh nė femijeni, smundje keqe ... binte shi kalonte nata ti ka lagur floket e gjata sun u frina tujt shiku ... dashuria u lodh,fryma e fundit mbaroi valle ishte enderr apo vertet jetoi ...

Qaj-qaj zemra ime-dhe un bashkė me ty
ajo kurrė s,mė ka dashur
iku mė harroj !
nė vend tė dashurisė- lotin mė la nė sy
e desha me shpirt
ajo mė mashtroj !!.

KJO NATE MOS TE MBARROJ
Yjet ne qiell shendrisin
Hena shpalos te veten bukuri
Ti shendrite syte e tua
Ti perkedhel floket e tua te zi.

Ne kraharorin tende I mbeshtetur
Kerkoj qe nata mos mbaroj
Kjo nate u befte pa fund
Kete nate mos ta harroje.

I mbeshtetur, floket e tua perkedhel
Me peshperit me ze:Te dua
Koj nate mos te mbaroj
Lumturi e madhe per mua.

Rri prane teje I gezuar
Syte e tua I shiqoj
Kete nate kurre per ta harruar
Ty nga zemra ste largoje
KJO NATE MOS TE MBARROJ
Yjet ne qiell shendrisin
Hena shpalos te veten bukuri
Ti shendrite syte e tua
Ti perkedhel floket e tua te zi.

Ne kraharorin tende I mbeshtetur
Kerkoj qe nata mos mbaroj
Kjo nate u befte pa fund
Kete nate mos ta harroje.

I mbeshtetur, floket e tua perkedhel
Me peshperit me ze:Te dua
Koj nate mos te mbaroj
Lumturi e madhe per mua.

Rri prane teje I gezuar
Syte e tua I shiqoj
Kete nate kurre per ta harruar
Ty nga zemra ste largoje
Vetėm ti S'mundem tė mendoj diēka mė tė mir nė jet ,
se tė dashuroj , tė kam afėr tė ledhatoj , ti ndijė puthjet
tua , ta ndijė ngrohtėsin tėnde, S'mundem tė mendoj diēka
mė tė mir nė jet qė ti tė jesh e imja dit dhe net pėr mira vjet
, pėr gjithmon, S'mundem tė mendoj diēka mė tė mir nė jet
qė tė vdes pėr ty e dashurė , Sepse jeta ime pa ty nuk ka kuptim.
Dy fjalė Dy fjalė qė tė gėzojn dy fjalė qė tė hidhrojnė , dy fjalė qė
tėr jeten ta ndryshojn dy fjalė qė kan domethėnjen ēka ndi unė pėr
ty ,keto dy fjaė dua qė ti mi thuashė edhe ti ! dikushė thot se keto
dy fjalė nuk jan shumė ,por kan shumė rėndėsi , me keto dy fjalė
mundesh ta ndėrtojshė njė ardhmėri , edhe pėr kėtė dua ti them
ty keto dy fjalė e dashurė Tė Dua

Pritja Ty po te pres , asgjė tjeter , mes vdekjes dhe heshtjes ,
mes vetmis dhe trishtimit , mes hijes dhe jetes , Nga kjo pritje e
gjatė u pergjakė diku nje drit , njė zemer e cila priste i than
Lamtumir ! ! ! Nėse mė don aq sa mė thua , mos kėrko tė mė
ndėrpresh ėndrrat, dėshirat , kėnaqėsitė, tė cilat i kam pėr ty ,
Ato jan kaq tė bukura po tė futesh mbrenda tyre , Pa to , unė s'
do te jem kė qė jam , pa qenie pa shpirt , Pa to unė do te isha
njė njeri i zbrazur ne trupin tim i lėvizur nga tė tjeret , Pa to ti
s'do tė mė duash kaq shumė ! Mos ke frig unė ėndrroj aqė sa
duhet tė ėndrruar , ndaj i zhgėnjyer nuk dal nga to , kujdes tė
lutem mos mi lė nė gjysėm , ėndrrat, dėshirat ,kėnaqėsin tė cilat
i kam vetem pėr ty . . . -------------------------- S'mundem tė harro
j Si mundem tė harroj njė vajzė qė e kam dashur e ti si mundesh
tė harrosh nje djal qė nė zemer tė ka mbajtur , Si ke guxim tė
harrosh atė qė kurr s'tė ka urrejtur Si ke force tė largohesh nga
ai qė tė don pėr jet ?

BUZĖT E TUA

Nuk jam poet,
tė shkruaj poezi
Por fjalėn tė dua,
E shkruaj vetėm pėr ty

Bilbili nė degė
Sa bukur kėndon
Ti puthsha buzėt
Ti qė e lexon

Pėr ty qė tė dua
Do tė them sukses
Pėr ty kam lindur
Pėr tyTina  do tė vdes
E dashura ime!!!
Zgjidh atė!
Nėse do tė duhet tė zgjedhėsh....
midis meje dhe tij
sepse unė nuk dij te flas....
vetėm fjalet e duhura siē flet ai...
unė..nuk mund te bėj...
vetem gjėrat e duhura...siē i bėn ai,...
unė....nuk ia arrij....tė tregoj....
sa shumė tė dua....aq shumė....
sa qė tė tregon ai....
pėr tė bėrė tė lumtur....
Nėse unė...do tė kisha qenė ti...
s'do tė mė kishe zgjedhur kurrė mua!...
Zgjidhe atė..
Keshtu nuk e humb asnjėrin.....
Unė s'do tė pushoj kurrė....
nė ty,duke menduar!.....
unė..... humba.....!!!
gjithė ē'ka prej jetės sime.....
edhe pse jetoj..... tash nuk e di.....
qėllimin e vazhdimit.....
tė jetės sime.....
dhe si do perfundon kjo.....
nuk e di.....
me tė vėrtetė nuk e di.....!!!??
por...njė gjė e di dhe jam...
i sigurt tėr jetėn se zemrėn...
time do ta kesh gjithė njė...!!!
 
Lamtumire

Lamtumire pergjithmone
dy zera po thojne ngadale
pastaj pikuan ca lote mbi faqe
se syte po qajne me mall

Lamtumire plot vuajtje e dhimbje
dy zera i than njera-tjetres
si lejuan te ishin te lumtur
prandaj i dhane fund jetes

Lamtumire, si heshte ne zemer
zemrat e tyre shporoi
i vrau vetem nje flal
nga kjo bote i largoi.

 


Poezi Dashurie
Loti                                                
Tė vėshtira jan ditėt                     Mė mungon shpresa
Kur syri loton                               mė mungon shoqeria
kur zemra nuk e gjen                   mė mungon nje zemer
atė qė shumė e don.                   e ajo eshte dashuria.

Dy zemra lindin                           Me djeg dashuria      
dy zemra qeshin                         me shum se djeg zjarri
dy zemra qajn                             mos qaj kur te vdes
dy zemra vdesin.                         as mos eja te varri.
                                                2)
Mos i beso askujt                       Jam pa dashuri
e as mos e urrej veten               si gjepi pa pare
po mė beso mua                       kur s'jam afer teje
qė pėr ty e jap jetėn.                 djegem si cigare.

Nėse je e vetmuar                     Eja te lutem
nėse je nė mendime                   mos me le ne vetmi
pyete zemrėn tėnde                   se zemra nuk don tjeter
a e don zemrėn tima.                 por vetem ty...

E kam njė dėshir                       Ti per mua je
ėshtė shum e thjesht                 i vetmi emer
t'isha afėr teje                         dhe e vetmja femer
tjetėr s'kisha desht.                   qe e dua me zemer.

3)Jeta                                     Zemra                    
Ndoshta me e pasura               Me zemer te lenduar
ne bot do te jesh                     te them lamtumir
po kurr dashurin                     edhe pse ky qenka
me ar sdo ta blesh.                 moment shum i veshtir.

Ndoshta nje dit jeten               Pse o zot me bere
ndryshe ke ma pa                   te jetoj ne shtrat
por atehere eshte von             pse nga zemra ma more
se kthim prapa ska.                 te vetmin fat.

Ndoshta syt e mi                     Mos me pyet si jetoj
sdo te nxjerrin lot                   kur dit e nat ne ty mendoj
mirpo veshtir se zemra           kur e din qe jam i vetmuar
sdo te duroj dot.                   kur e din qe jam i lenduar.

Nisa dashuri te gabuar           Mos me pyet pse
ne emer jam dashuruar         kam lot ne sy
fundin se pata menduar         kur e din qe jom
se zemren kam me lenduar.   une per ty.

4) Ndarja
Ti je larg e une po pres           Pse me lendove          
pse te jetoj,me mir te vdes       kur te dashurova marrezisht
nese ti sje ne shpirtin tim         vallė ku gabova i mjeri
zemra ime ska sherim.             qe me bere me gisht.

Muaj e vite po kalojne             Nese je e vetmuar
si rritet bari ne livadhe           qendro ne kujtime
ashtu dhimbja ime per ty       sepse aty afer
po behet me e madhe.           e ndien zemren time.

Dua qe nje qast                     Nese te kam dashur
te me kujtosh mua                 si dy syt e ballit
ta kujtosh diten                     ktheju zemres sime
kur te thash te dua.               mos merr rrug te djallit.