Make your own free website on Tripod.com

loni_k16@hotmail.com

-mir se vini-
POEZI DASHURIE
MUZIK
POEZI
Libri Vizitorve
ALBUM FOTO

POEZI

syt e tu te gjelbert
ftokt e tua te zeza
urime te qoft......... 
martesa
 
a e din sa te du
prej asaj dite qe
qe je martu mua
me harrove
 
por ti u martove
dashurin time
ti thjesht e shkaterrove
 
une kur te vdes ti mos
me loto vetem dy grusht dhe
mbi varrin tim lesho
 
mbi varrin tim tash
vendoset guri
ndersa ne dasmen
tende vendoset
flamuri
 
te gjith me shikojn
mua se si mbulon
gjaku te gjith te shikojn
ty se si te rrin duvaku
 
ne syt e familjes time
lotet skan me u shterr
se ma per mua kurr
sdo te ket pranver
Loni thotė:
 
POEZI DASHURIE

Syzezė vetulla-llaja
Ē’tė kishte zili dynjaja.

Ē’tė kishte zili dynjaja,
Plasėn djemtė moj nga sefdaja.

Plase djemtė moj nga sevdaja,
Lum ē’kishte rritur mamaja.

Ē’i bėra fshatit tė shkretė
Se shkoi poshtė dhe pėrpjetė

Ē’bela kanė me mua djemtė
Unė do marr kė dua vetė

Unė do marr kė dua vete


Bilbilin o me zė gerrnetė

DESHA TE RROJA NE VETMI

Desha te rroja ne vetmi
larg syve dhelperore,
larg buzeve plot helmati
po s’rrohet pa dashnore

Kerkova sycka qe te gjej
qe qajne per dashurine,
por gjeta sycka te genjeshtra
qe kane brenda dhelperine.

Shkuan-e,
minuta te embla - dhe perseri u ndame
dhe sa premtime syte e tua me lane,
qe s’do ti shohe me kurre.

Kerkova buzkat qe ti gjej,
te pa puthura ndonje here,
por gjeta buzka te genjeshtra
te puthura shume here.

Shkuan-e,
minuta te embla - dhe perseri u ndame
e sa premtime buzet e tua me lane,
qe s’do ti shoh me kurre.

Ah, te thote,
te gjitha sa shpresuam ne kete bote
dhe sa premtime buzet e tua me lane,
qe s’do ti shoh me kurre.

NJE DITE TE BUKUR MAJI

Nje dite te bukur maji ty te takova
nene korie futur nen nje lule,
lulet e majit per ty i enderrova
bukurine ne shpirt vec ti ma prure.

Po tani je vyshkur me s’ke ere
lulete tua mua s’kane me vlere
nuk je ti lulja e bukur e dites se majit
por je lulja e kenges time te vajit.

S’me harrohen vitet - kur rinia
sa here rrembehej ajo nga dashuria
ishe e vogel atehere, vajza ime,
s’mendoje tjeter vecse per enderrime.

Po tani je vyshkur me s’ke ere
lulet e tua mua s’kane me vlere,
te kujtoj perhere moj lulja ime
ndonese je kaq larg kesaj zemres.

Njƫ dit rruges tuj kalua
dy tƫ g'zuar u takuan
dashurin e filluan
u bƫten gati meu feju
ata prindve kur i kan tregu
jo ata s'kishin pranu, s'kishin pranu

Djali me vajzen u pƫrqfuan lamtumir
m'beten vet,
pas pak ditesh prind e tyre kan dƫgjua
se dy tƫ dashurit kan n'drru jet, kan n'drru jet

Kjo dashnia paska qen
sikur zjarri nƫ xhehnem
vrau shum zemra, la t'lenduar
gjithmon syt duke lotuar
hapi varret pƫr dy tƫ ri
m'baroj jeten dhe kƫt dashni

 

kur te thon se kam nderruar jet
mos u mudo per te me gjet gjeje
nje arsyje dhe ngushelloje veten
prej sot pa mue e kalofsh jeten
ska me dhurata ska me lule
se ne zemren time thiken e
ngule.
 
Kur tė mė shikosh tė vdekur
Mos qaj bėje zemrėn hekur
Kur tė mė lėshosh nė varr
Kujtoje takimin tonė tė parė.
Kur t“mė mbulosh me dhe
Mendo sa u deshtėm ne
Edhe kur tė mė lėsh nė varr tė vetmuar
Nuk besoj se ke me mė harruar
 
Nese beje udhe majtas
kame frike se gaboj...
po edhe djathtas
me thane se nuk duhet te shkoj...!!!
Veq nje zgjedheje mbetet
qe Zoti te me ndihmoj
Dhe une do te nisem
ku AI te me tregoje
s,mund te Jem I LumTuR
une pa dashurin tende
s,mund te jetoj!!!
JETA
Nates dicka i tregoj
se nje vajze   e dashuroj
i tregoj sa shume e dua
dhe se di a   me do ajo mua
Ri i qet me thote hena
mos u mundo
Ri i qete me thone yjet
ajo   te do
Po ai   valle
c'po mendon
besomeni mua
se une ate shum   e dua UHDEKRYQI
Jame ne udhekryq
e nuk di se nga te shkoj,
Majtas apo Djathtas
S'arrij te kuptoj.
Lexo kete mesazh qe del nga shpirti im
e nese   me do ruaje si kujtim.
Grise nese s'me do, beje cop e therime,
po bashke me te ta dish ke thyer zemren time.
Nese nje dite do behem hi,
ta dish   e dashur jam djegur nga ty.
Une ste kerkoj te me duash shume,
por te pakten cerekun nga sa te dua un JETA Ah jet,ah jet
Asgje ska te vertet
Kush qka deshiron
Dehiren s'ja plotson
Mos harro se vetem ty te deshta ne ket bote ,
mos harro se per ty mbrem su nalen lot,
mos harro se pa ty gjdo gja eshte e kot ,
mos harro se te dua ma shum se dje sot  

Me kujto edhe kur te thojn se nuk jam gjall,
mos harro se as guri skishte plas ma par
me thuj nje here se kot nuk ishte krejt ky vajtim ,
mos harro se ti je e vetmja lumturi ne shpirtin tim
 
Tė lutėm shko pa lot nė sy.--
te lutėm shko se sjam mė pėr ty.--
tė lutėm shko kokėn mos e kthe--
mos mė shiko mė se ti vet mė le.--
dashuria jonė u shua si dielli nė pėrėndim,
te lutem shko se mė ska kthim.
Edhe pak sa tė bjen errėsira
dhe q'do kujt i humb mėshira
tė kapi shpejt tė qoj te dhoma
do jorgona i shpalojna
e pas pak vjen edhe rasti
dhe nė shtrat ty tė pėrplasi
e mė nė fund te zė pėrfuni
unė i dashuri ytė
GJUMI..
104).KUR JAM I VETMUAR
VEQ NE TY MENDOJ
S'DI A KAM TE DREJTE
APO PO GABOJ

105).DUA SONTA TE SHOH ENDERR
DHE TE THERRAS NE EMER
SE PER MUA NE KETE BOTE
TI zemer JE E VETMJA FEMER

106).NESE ME MBULOHET
TRUPI IM ME GJAK,
KUPTO zemer SE PER TY
JETA S'ME DHIMBET ASPAK

107).Shumė e gjat ėshtė nata
se po mė vret vetmia,
vetėm ti zemer e dashur
je nė mendet e mia.

108).ICH LIEBE DICH ---- Gjermanisht
SENI SEVIYORUM ---- Turqisht
I LOVE YOU -------- Anglisht
TĖ DUA zemer-----------seriozisht.

109).Matematikė moj matematikė
formulat nuk ti di,
nuk ka faj profesori
nėse i mbajm mendėt vetėm nė dashuri.

110).Ndoshta nuk jam i bukur
as nuk jam sinpatik,
por kryesorja
ndaj teje zemer jam besnik.

Ajo puthje e jote e embel, me dha nje
ndjenje qe te dashuroj me zemer
ti ke ndryshuar jeten time
e ke bere si nje enderr ne realitet
dhe per kete jam vajza me e lumtur ne bote
te dua me zemer e dashura ime...

 

FUNDI I DASHURISE

Sa e tmerrshme qe eshte kur nje njeri
qe e do me zemer, di ta marr shpirtin
per se gjalli

eshte shume e qudtishme se si
njerzit ndryshojn

tash me gjithqka ka mbaruar
te lutem mos me merr ta pa shpirt
te kam dashur me zemer dhe ende te dua
por jeta na ndau ne dy rruge te gjata
ajo dashuri qe ka qene dikur tash me nuk eshte
sepse ti je ajo qe e hodhe nje plumb mbi dashurin ton
mos qaj tash me... ti je viktime e dashuris son

 

DUHET TĖ VAZHDOJ PA TY

Shtėpi tė heshtura,
Nėn qiellin e rėnduar,
Shiu dhe Unė,
Tė ftohur nė vetmi,
Nė kėtė qytet qė asgjė
s’ka marrė nga Ti.

Nė pritje harrova hapat e tu,
Mė ngjan si nė ėndėrr,
Eh...! kur largohesh Ti...
Mė duhet tė filloj pėrsėri.
 
 
 
TĖ LUTEM


Mjegullat nėpėr sy,
sytė mė janė
verbuar,me duket
se jame ne qiell,
e preki gjithėsinė,
sa shpraztirė,era
e ftohtė,yjet pa dritė,
edhe ato tė vetmuara
,askund askush
,shpraztirė e pafund,
i shqetėsuar jamė
nuk di katė shkojė.
Cila rrugė mė shpie
nė drejtim tė duhur
,jam nė udhėkryq
pa emėr,
i humbur e i hutuar
qėndrojė nė gjithėsi,
i mjeri i humburi unė
nė kozmosin e pafundė.


Dua tė zgjohem nė jetėn qė
isha ,dua tė bėrtasė
LIBERTAS,
dua tė jemė ai qė isha,
dua tė dalė nga ky labirint,dua
tė gjejė rugėn e
humbur.
Endem anė e mbanė kozmosit
tė pafundė
kėrkojė atė...


Kėrkojė kohėn e humbur, kėrkojė
jetėn kur isha fėmijė,
kėrkojė ditėn kur u dashurova
pėr herė tė parė,
kėrkojė atė qė e kam humbur e
qė nuk vjen dot!
e dashura kohė tė lutem kthehu
vetėm pakė ...

EDHE NĖ VDEKSHA

Deri kur
Tė tė pres
I them vetvetes
Apo i bėj iluzion vetes
Ta kisha ditur 
Se kėshtu do tė vie fundi
Edhe duke vdekur do tė kujtoj
Emrin tėnd duke pėshpėritur
Edhe pse s'mė don
Unė tė dashuroj
Edhe nė vdeksha
Nuk do tė harroj

SI MUNDE

S'kam besuar se mė ik si era
S'kam menduar tė jetoj pa ty
S'besoj es erdhi pranvera
Derisa s'pushojnė tė lotojnė kėta sy
Nė ēdo hap nė ēdo vend dhe 
Nė gjum mė bie ndėrmend
Kur flej
Mė duket tė kam pranė
Kur qeshi mė duket mė shikon
Kur qaj mė duket mė pajton
Eja pranė meje

PSE HESHT

Unė hesht ti hesht 
Kush tė flasė
Unė qeshi ti qesh
Kush tė kujtoj
Tiktaket e zemrės
Nuk pushojnė

Ēdo gjė ndryshon
Kur njėri-tjetrin
Nuk dashurojmė

Tė dua pse hesht
Tė dashuroj pse s'flet

Belbėzimet t'i fala ty

Ani pse nuk deshe kėrshėri
Belbėzimet t'i fala ty,
o ishulli im,
o zėri im
o syri im!

Sa halle kishe:
nė tokėn e veriut,
ku s'ka as rrufe,
ku s'ka as vetėtimė,
ku s'ka as shije -
nė asnjė agim.

Belbėzimet t'i fala:
tė lidhura me short,
nė plazhin e detit -
kaltrosh!...

Ja merri, deshifroj rrokjet:
tuat janė, 
si realitet,
jo - ėndėrr nuk janė.

Qielli shkrep nga rrezet:
njė dashuri krahhapur,
mes valėve,
mes faqeve,
mes gishtave,
mes buzėve mbesin ngrohje,
pėr tonat troje.

DASHURIA IME

U linde si feniks nė zemrėn time,
Dhe zjarre pėrhape nė shpirtin tim
Ma mbushe jetėn plot gėzime,
E unė fitova njė amshim.

O Zot, o shpirti im,
O, jeta ime e shtrenjtė,
O, fat i syve tė mi e gėzim,
Kulm i dėshirave tė mia besim.

Para teje shpirti po shkrihet, e di, 
Dhe nė vetmi zemra mė tretet,
Sikur tė gjithė i shohin eshtrat e mi, 
E mu vetėm tė vdes mė mbetet.

Me zgjove nga vdekja, mė the 
jeto,
Preke shpirtin tim dhe i the gėzo,
Ke jetėn time qė e la pa gaz.

Po unė nuk do tė vdes,
Se dua tė jetoj.
Sa tė jem gjallė do tė pres,
Do tė jetoj edhe kur ti vdes.

KUR MBAROJNĖ ĖNDRRAT

E ndjej se gjindem nė kurthenė
E asaj qė e quajnė jetė.
Dhe emocionet e ilozionet pėr te
Ngadalė po shuhen.

E di se duhet tė vazhdojė
Por nuk e bėjė dot.
Mundohem ta afroj ate
Qė dikur kishte kuptim
Por nuk arrijė.

Pėr mua ishte dielli
Qė ngrohte me qenien e saj
E hėna krahas syve tė kaltėrt
Humbte ndriqimin e zakonshėm
Ishte ajo.
Ajo qė mė jepte forcė
E shpresė
Edhe atėherė kur e kisha humbur.
Fillova tė besoj nė engjuj
Se shifsha ēdo ditė.
Kur e humba,
Humba margaritarin tim, 
Humba vetėn,
Diellin,
Lulen,
Hėnėn
Dhe gjithēka kisha nė zemėr.
ISHTE AJO

Sa e ēuditshme jeta,
Me te parajsė, pa te ferr.
Si i vdekuri nė arkivol
Pa pikė shpresė
Pėr diellin, 
Aromėn e saj
Ndriēimin e hėnės dhe...
Po pėrsėritet e njejta
E fytyrėn e saj
E ruaj nė kujtesėn time.
E fotografia e saj
Qėndron e mbyllur
Brenda dyerve tė zemrės sime.
Ishte ajo.

Keto jane disa krijime te Poetit  
Pesimist; shpresoj qe te
apasionuarit
pas poezive te rigjejne ne
keto vargje nje nga

talentet me te spikatura te
forumit te vjeter...


qesh Shpirt!
Dhimbjen, Lotet, Trishtimin,
lermi mua!
(tashme Ato me njohin..,
e nuk me kafshojne me...)

qesh Shpirt,
nese nuk do qe une te vdes
sepse e qeshura jote eshte
jete per mua.


qesh Shpirt,
sepse ndoshta do te qesh dhe une...

 

nje shesh i stermadh,
sheh pa levizur, i lodhur,
eren qe merr me vete duke fishkellyer nje melodi gazmore,
mbeturinat e nje feste te dikurshme.

nga nje burim i shterur,
u largua Loti jetim,
mbi trupin e nje guri te rende,
njollosur me shkronja e numra,
rrethuar nga aroma lulesh pa petale.


***

gezuar

"gezuar mik!"
goten e mbushur plot me hipokrizi,
kaperdij me veshtiresi.
shija e hidhur qendron mbi gryke,
si per te me kujtuar shoqerine tone.
kollitem zhurshem.
Ti miqesisht me rreh shpatullat,
duke me afruar nje gote tjeter.
e ndersa diku, degjohen tingujt e nje kenge
"...rape me
rape me my friend,
rape me,
rape me again..."
gelltis me kujdes goten e dyte,
duke u perpjekur te mos vjell te verteten.
gezuar


***

deshira....( vetem ato me ushqejne tani qe ti ke ikur...)

do doja,
te isha nje re e trishte shiu,
dhe me lotet e mi te shkruaja,
mbi xhamat me akull,
(ndersa Ti qendron prane dritares duke pritur)
fjalen "Te Dua!"

do doja,
te isha rrefreni i nje kenge,
e ne gojen Tende te jetoja,
minuta te pafundme,
i mbeshtetur mbi buzet e Tua,
duke pasur frike,
se nje cast,
Ti,
do te heshtesh

do doja,
te isha ēarēafi Yt,
e gjate neteve te fresketa pranvere,
te mbeshtillesha rreth Teje,
duke perpire i pangopur eren Tende,
duke pritur plot ankth mengjesin.

do doja,
te isha kjo poezi,
e te dridhesha nga kenaqesia,
nen perkedheljen e shikimit Tend,
duke shpresuar,
se Ti do te me lexosh perseri, perseri...


***

neser do te jete nje dite e bukur

dikush do te pengohet mbi trupin tim
dhe, duke mallkuar do te afrohet...

nje sirene do te shoqeroje zhurmat e mengjesit.
nje dore do te shkepuse lehte nga krahu im i ftohte,
nje shiringe te zbrazur...

nje buzeqeshje e lehte mbi fytyren time te bardhe,
do te jete pershendetja e fundit,
per gjithēka qe mbetet pas...


***

ekstaza e fundit...

nga goja e heshtur,
fjalet e kalbura,
te mbeshtjella me jarget e ftohta,
rreshkasin mbi dysheme,
fshijne ngadale gjurmen e shkumesit qe rrethon trupin tim.
Pertej kafazit me shirita te verdhe e te kuq,
nje Nene ēirret,
nje moter qan,
nje Baba fsheh fytyren e plakur mes pellembeve te tij.
Vdekja vrapon sa andej-ketej,
ngushellon e perlotur te pranishmit.
Blicet e makinave fotografike,
treten mbi lekuren e bardhe 23 vjeēare...-Lamtumire miku im!-


***

kam frike t'i tregoj vetes sime,
t'u tregoj miqve e ēdokujt tjeter,
se genjej paturpesisht, kur them:
"Ajo eshte vetem nje plage e mbyllur, e vjeter!"

kam frike t'i tregoje perendise,
se Ti je ende diktatorja e endrrave te mia,
kam frike te tregoj se genjej kur them:
"me pelqen tmerresisht vetmia!"

kam frike te tregoj te verteten,
se do te me quajne (me te drejte) te marre,
kam frike te tregoj se akoma fsheh,
nje lot permbi qerpik ende te pathare...

Fundi

 Simptomet apo shenjat qė i paraprinė ndarjes

- Fjalosjet e shpeshta rreth gjėrave
qė nė fazėn e tė dashuruarit as qė vėrehen.

Edhe kur mė s'ka arsye partnerėt tashmė
tė distancuar nga dashuria pėr njėri tjetrin,
mes vete fjalosen rreth asaj se kush e ka filluar fjalosjen!
Kur mė s'ka dashuri, irriton prekja e partnerit.
Tashmė diēka shtyer tė ndėrrojnė gjėrat
qė kanė qenė urė lidhėse me partnerin,
madje qoftė ajo edhe ndėrrimi i vetėm
i e-mail adresės.
Papritmas konstatoni se keni krijuar lidhje dashurie
me njeriun e huaj pėr ju!

 Nė anėn tjetėr nė atė zbrazėti shpirtėrore
ju shfaqet personi nga e kaluara e juaj apo ndoshta
dhe dikush tjetėr qė momentalisht ua tėrhjek vėmendjen.
Nėse tashmė vėreni kėto shenja nė vete apo te partneri,
duhet tė filloni tė mendoni se koha ėshtė qė tė zgjedhni rrugėn
mė tė mirė tė mundshme pėr lidhjen tuaj dhe
t'i vendosni pikė tė gjitha marrėzive.
Natyrisht se asnjėherė nuk ėshtė keq
tė shpėtoni njė lidhje me personin qė dikur
pėr ju ka qenė gjithēka, por nė anėn tjetėr nuk
e vlen tė mundoheni nėse tashmė njė kohė
ndiheni tė paralizuar nė atė lidhje.Si tė organzoni ndarjen nga partneri

1. Zhdukja e qetė

Mėnyrė mė e zakonshme e ndėrprerjes
s lidhjes ėshtė ajo e ngadalshme,
e qetė duke u larguar gradualisht dhe duke shpresuar
se partneri do t'ju harroj apo do ta gjej dikė tjetėr.
Si arsyetim gjeni se jeni shumė tė zėnė me punė,
smundeni tė dilni etj. Kėshtu bėni gjithēka qė me
partnerin tuaj ta mbani distancėn.
Nuk lajmėroheni nė telefon, e ndėrroni numrin etj.
Duhet tė kihet parasysh se kjo metodė
funksionon vetėm te lidhjet e shkurta,
qė kanė zgjatur vetėm 2-3 muaj.

2. Ndarja sy mė sy

Shumė psikologė pajtohen se mėnyra
mė e mirė e ndarjes ėshtė kur tė ulet ēifti sy mė sy
dhe qetė, por me vendosmėri i sqarohet partnerit
se asgjė personale kudėr nuk keni, mirėpo problemi
ėshtė se lidhja nuk funksionon. Lamtumirė,
dhe mos lini ura prapa vetes. Kjo ėshtė mėnyra
mė e mirė pėr ta liruar edhe partnerin.

3. Gėnjeshtrat

Ėshtė zgjidhje e vėshtirė, por ndonjėherė
gėnjeshtra ėshtė mė e mirė se realiteti i hidhur.
P.sh ėshtė mė mirė tė shpikni
diēka dhe tė thuani se:
" kam gjetur dike tjetėr dhe dua tė jem me tė"
se ta thuani tė verėtetėn e hidhur tė llojit:"
mė me dėshirė do tė fleja nė shtallė se sa tė hy
sėrish me ty nė shtratė". Nėse pėrcaktoheni tė
zgjedhni gėnjeshtrėn qė ėshtė e lehtė dhe pėr tė
cilėn edhe partneri do tė kuptoj se nuk ėshtė arsye
e vėrtetė, duhet tė jeni tė vendosur. P.sh: "nuk jam
i gatshėm tė obligohem", apo "dua tė pėrcaktohem
pėr karierė nė punė". Shumė vėshtirė e ka partneri
qė tė mos i pranoj kėto arsyetime.

4. Ndarrja rreth e rrotull

Shpesh ndodh te shumė ēifte qė ndarrja
tė zgjasė mė gjatė se vet lidhja nė dashuri.
Edhepse njėri nga partnerėt nuk e do mė tjetrin,
gjen arsye tė stilit, "nuk dua ta lėndoj".
Thjesht i frikohet ndjenjės sė fajėsisė dhe
me kėtė mendon se bėnė punė tė madhe duke
vazhduar qė ta mbaj lidhjen tė paralizuar.
Nė tė shumtėn e rasteve kjo ėshtė ndarje mė
e dobėt e mundshme, dhe njė gjė tė kėtillė
vėrtet nuk e merriton njeriu me tė cilin i ke
ndarė madje sė paku edhe njė muaj tė vetėm
tė jetės sate. Shumė mė tepėr ka pėr ta ēmuar
vendosmėrinė tėnde atėherė kur tė kthjellėt dhe
kupton se vėrtet vėrtet ka mbetur shumė pak nė
atė lidhje, se sa njė ditė papritmas tė vetėdijėsohet
se pikėrisht ju jeni personi qė ia keni shkatėrruar jetėn
ngase e keni mbajtur lidhjen tė paralizuar vetėm duke aktruar!
Ndoshta ju kujtohen filmat brazilian apo seritė tjera tė
dobėta ku partnerėt ndahen 17 herė brenda
vetėm njė muaji, dhe nė fund lidhja
pėrfundon me armiqėsi tė ndėrsjellė!

5. Ndarja agresive - shpėrlarja!

Kėtė mėnyrė tė ndarrjes zakonisht
e zgjedhin personat jo tė sinqertė dhe
me natyrė frikacaku. Unė kėtė e quaj
edhe ndarja e qyqes! Ja si ndodh njė ndarje e tillė tipike:
Vazhdimisht kritikon partnerin, ia hudhė fajėsinė,
i cakton kėrkesa tė pamundshme,
ėshtė vetjak dhe posesiv, mashtron prapa
shpinde dhe vazhdimisht e ndėrron sjelljen e vet!
Tė gjitha kėto ndodhin ngase partneri qė e dėshiron
ndarrjen nuk ka siguri ne vete se a ėshtė i
qėlluar vendimi pėr kėtė gjė!

6. Ndarja nė vende publike!

Asnjėherė nuk guxoni qė ndarrjen
ta ndėrmerrni para njerėzve tjerė tė pranishėm.
Ēkado qė ju ka ndodhur, pa marrė parasysh si ndiheni,
mos u ndani para njerėzve tjerė. Kjo mund tė shkaktojė
shumė plagė te partneri i juaj, mund tė ndikoj qė ta humb
vetbesimin dhe tė vdes emocionalisht! Le tė jetė vendi i qetė,
ju tė dy dhe assesi kafeteria, lokalet ku janė
tė pranishėm tė tjerėt etj. Atėherė partneri nuk
do tė jetė nė gjendje edhe tė bisedoj lirshėm me
ju edhe tė pėrkujdeset pėr emocionet e veta nė
atė ēast.
Edhepse shumė lidhje fillojnė nė vende publike si
punė, kafeteri, stadionė, kinema, kėto nuk janė
vende tė mira pėr ndarrje.

7. Mundohuni t'ia shpėtoni fytyrėn partnerit

Me kėtė dua tė them se edhepse nuk
gjeni mė asgjė qė do t'ju mbante nė lidhje
me partnerin, mundohuni qė sė paku pjesėn
tuaj tė fajit ta merrni pėrsipėr. Ėshtė shumė
lehtė tė lėndohet dikush qė vėrtet ju do apo ju ka dashur.
Pa e marrė parasyshė arsyen pse dėshironi tė ndaheni,
duhet tė keni rrespekt si ndaj njė krijese njerėzore
tė pėrbėrė nga emocionet, dėshirat, ėndėrrat etj.
Pikėrisht sikurse edhe ju. Mos u bėni pra egoist,
nėse tashmė keni vendosur pėr diēka tė tillė.

Ēka pas ndarrjes

Periudha pas ndarrjes ėshtė mjaftė e komplikuar.
Menjėherė fillon tė ndihet e zbrazėt egoja.
Ndihet njė llojė melankolie, kujthen ēastet e mira.
Ndihet edhe ndjenja e fajėsisė, ndjenja e dėshtimit!
Secili partner e ndjen kėtė. Gjithēka ėshtė ndėrprerė,
s'ka mė thirrje telefonike, s'tė mundon mė askush
apo e ke liruar dike qė s'ka dashur mė tė jetė me ty.
Ėshtė shumė me rėndėsi qė nė muajin e pare
tė pėrmbaheni nga marrėzirat, sė paku derisa
tė qetėsohen gjėrat. Ja ēka nuk do tė duhej tė bėni:


• Mos u jep kur ta takosh. Nėse tė dhemb
dhe tė qahet, mos e bėjė para partnerit.
Mos ia nxij jetėn me gjėra tė tilla partnerit dhe tė tjerėve. Qaj kur je vetėm.
• Mos rri vetėm nė kujtime, mos!
Mundohu tė argėtohesh deri nė maksimum.
• Mos e luaj rolin e psikopatin dhe
tė sjellėsh vendim qė tė mos ia len vendin vend!
• Mos e lut asnjėherė qė tė t'kthehet.
Mund tė ndodh qė tė kthehet po nuk kjo
asgjė nuk do tė ndryshoj nė lidhjen tuaj!
• Ėshtė dobėsi tejet e madhe njerėzore
qė nė shenjė hakmarrjeje t'ia kthesh gjėrat qė t'i ka
dhuruar gjatė lidhjes apo t'i kėrkosh gjėrat qė ia ke dhuruar!
Ja njė ide, nėse bash nuk tė duhen pas njė kohe,
mund t'i falėsh dikuj tjetėr apo dhe t'i shet?
Ėshtė shumė mė e ndershme.
• Mendo ēastet e mira por asnjėherė mos
jeto nė tė kaluarėn duke ia pėrsėritur vetes
se keni mundur tė jeni ēift i mrekullueshėm.
Nėse keni qenė ēift i mrekullueshėm kjo nuk do tė
thotė qė edhe keni mundur tė mbeteni tė tillė.
Gjithēka e ka kohėn e vetė. Ėshtė shumė vėshtirė,
po aq sa mundeni pėrqėndrohuni nė ardhmėri.
• Nėse je ndarė nga partneri, dhe tash ndihesh i/e lėnduar,
i/e braktisur, mos gabo tė kontaktosh me shoqen/shokun
e ish partnerit apo nė raste ekstreme motrėn/vėllaun e tij (saj)!
Kjo vėrtet tregon dobėsinė e shpirtit tė njė njeriu qė
tash ėshtė nė gjendje tė hakmirret nga urrejtja.
Nė fund gjithēka do tė kuptohet dhe asgjė nuk
do tė arrihet me kėtė. Me ketė vriten edhe ato
ēaste tė bukura nė kujtesėn e partnerit!
Kjo ėshtė dobėsi qė as vetes nuk do tė mund t'ia fal njeriu.
• Fol edhe mė tej me simpati pėr partnerin.
Nėse jo sė paku fol natyrshėm pėr tė me tė tjerėt.

 Mos perhap gėnjeshtra dhe shpifje. Edhe kjo
ėshtė marrėzi qė nuk falet ngase sidoqoftė,
ish partneri ytė mbetet ende pjesė e jetės sate.
• Mos iu hedh nė pėrqafim dikuj tjetėr me
shpresė se do tė zėvendėsoj atė qė tė mungon.
Shpesh kėto lidhje pėrfundojnė tmerrėsisht keq.

Prit, vėshtro, buzėqeshu. Patjetėr do tė del dikush
qė do ta kthejė buzėqeshjen.
• Dilni nė shėti me shokė apo shoqe nė shėti miqėsore.
Mos i lodhni me problemin tuaj. Mos u arsyetonis e e
keni patur mirė sė bashku por se dini se ēka ka ndodhur.
Vetėm thuani dhe mendoni se kjo ėshtė gjėja mė e mirė
momentalisht pėr ju. Kushedi pse ėshtė mirė.
• Qėrasni ēdo ditė veten me nga njė ēokoladė.
Mund ta ndėrroni pak pamjen tuaj tė flokėve,
veshjes po jo tė ndėrmerrni ndryshime drastike.
• Mundohuni qė nė zemrėn tuaj tė mbeteni miq
tė vėrtet me ish partnerin. Bisedoni vetėm me
miqtė mė tė ngushtė qė vėrtet ju kuptojnė.
• Nėse mundeni qani mirė kur tė mbeteni vetėm.
Kjo vėrtet ndihmonė. Pra mbani mend,
vetėm kur tė mbeteni vetėm.

Mbani mend edhe kėto statistika

1. Sė paku 15 njerėz nė botė ju
duan nė njėfarė mėnyrė.
2. Pa ty, dikush ndoshta nuk
do tė mund tė jetoj.
3. Ēdo natė dikush mendon
nė ty para se tė flej.
4. Dikush pėr tė cilin/ėn as
qė din qė ekziston tė dashuron.
5. Kur mendon se ke bėrė kabim
tė madhė, sė paku diēka e mirė del nga ai gabim
6. Sė paku pesė njerėz nė botė tė
duan aq shumė sa qė do tė jenė nė gjendje tė vdesin pėr ty.
7. Arsyeja e vetme qė dikush
do tė tė urrente ėshtė vetėm e
vetėm se ai dikush dėshiron tė bėhet sikur ti
8. Buzėqeshjet tua mund
t'i sjellin lumturi shumė njerėzve tjerė.
9. Pėr dike ti je gjithēka nė botė.
10. Je i/e veēantėė dhe njė.
Kurrė mė nuk do tė ekzistoj dikush tjetėr si ti! "

 

Do te gjendem gjithmone
Nje faqe bosh
Kudo derdhet poezia e dora..........
Ne fund do ti hedhim ne kosh.
Keshtu gjithmone ka qene
e keshtu ka per te mbetur
Dora e frymezimit mbi zemer vene
maja e lapsit nga vargjet tretur.
Po vargjet ku jane?
ha ha ne kosh i hodha
Prap mendimet s'me lane,
s'u lodha qe su lodha.
Kjo ndosh kur ej vetem
kurr rri, kur pi cigare
fare vec nga te tjeret
kur syte qendrojne permbi dritare.
Kur jeta merzitet
kur s'kupton pse je
Kur jeta te neveritet
qan s'di pse...
Kam lindur me thuaj.....pse
pyes veten pse varri me eshte ngritur????
Ne ferr kam dashur te shkoj gjithmone
dhe kurr skam qene vone
por atje s'duhet shume pune
ferr eshte kudo qe shkoj une

Ah sa po vuaj sot,
sot e humbur ne gjethe harrese,
e nuk e di se c'kerkoj
tek nje shpirt vjeshte
Kerkoj nje gjethe prehje
ku brenda saj ka vec dhimbje
jargavitem ashtu e shpifur
per tu rigjetur serish ne gjethe
Mundohem te fshihem
pas kuintave pergjuese
e se di pse endem
ne kercelle vjeshte
Dua ta djeg kete trup te shplare
e hiri i tij te laje t'palare
te shperndahet ne rrugen vjeshtarake
e te behem nje gjethe fluturake

...... Prej teje, dua vec te shkruaj,
te shkruaj e s'dua te shteroj,
e prape se prapi se nxjerr te gjtihen,
por aty nga fundi e ndjej se me perpelitet
aq cjerrshem frymezimi
i lene pergjysem.........
E shoh se diku dua te dal
por fillin s'ja gjej dot
dhe brenda vetem krijoj,
e shpirtin se zbraz dot.
Frymezimi i shkrete,
pikerisht kur flas me ty
fillon e me rreshqet ne shpirt e me pas
e me pas dua vec te hesht,
te clirohem,
te fle,
a ndoshta te dehem
e me pas dua vec ate, ate....
ate frymen tende qe me ndez zjarrm....'
e zjarrmi yt
te me caje,
e me ty me vone te me zere gjumi ngadale.
Nuk e di por.....
por e gjithe kjo hidhet poshte,
e une nuk dua te dehem me me zerin tend aq rendshem,
nese ti se ndjen ate eren
time dehese e me vone
te dehesh edhe ti
pas eres time,
e une pas te tendes perjete...
duke u bere te dy pijanece
pas nje ere qe mban fjalet:
Te Dashuruar Perjete!

Nese i thashe ato fjale i thashe se kisha mall..
edhe nese s'ti kam thene dije se ziejne perbrenda
gjersa ti shperbeje.....
Do te me ulesh prane e deshira do te kompozoje harmonishem vegimin e syve te tu,
do ti thur kurore atij mendimi per ty
por serish do ti ve lule nje tjetre padrejtesi.
E nesermja do te vij shpejt, edhe me largimin tim,
e ti do te flesh deri vone se naten s'ke vene gjume......
Ndoshta jam nje iluzion i ngjyrosur shume
me aq shume ngjyra jete sa ti si duron..
A ndoshta do te fillosh te qash me kujtimet e mia
e perseri syte do te shkojne nga dritarja,
.... per te kujtuar se tani mbizoteron qetesia.
Hej ti, dije se keto s'kane per te ndodhur kurre,
eshte vec nje enderr e vjeter me personazh vajzen e re te dashuruar pas syve te tu!

U shtriqa thelle e pertueshem ne ate jorganin e siut qe binte jashte,
e me mbuloi ftohte ajo atmosfera qe i jepte edhe me nota kompozimi nates se erret.
E ndjeva veten vetem ne ate moment, e u mblodha pas endrrave endacake te nates qe me shfaqeshin perpara duke me zbuluar ate imazhin e syve te tu.
Qendrova ftohte perpara nje caku qe vetes nuk i'a pranoja se ndonjhere do t'ia shkelja pragun.
Por ja qe ata syte e tu shkelqyen perpara meje,
e thelle ndjeva afsh..................
afsh....... te ngrohte qe ma digjte si rryme e nxehte ate shpirtin tim............
e preku diku ta ndjente,
e me vone ta pervelonte...........
Dua t'ja thith ate driten,
qartesine e thellesine atyre syve te tu te pare dikur,
e dua ti kem une e vetem une deri ne limitin e nje bote
qe s'ka perti pare kurre syte e tu.

E ndjej lodhjen e imagjinates rrapitese
qe te shfrytezon plotesisht ne duart e nje limiti ekstaze.....
E di qe keputesh e ndjehesh i perhumbur kur syte
qe i dashuron... ne keto momente mungojne .....
vec mungojne....
e gjumi shpeshere te ze padashje
kur zerin s'ja degjon.....
E di qe u lodhe se shkruari shume per mua...
Mungoj, e di qe mungoj....
mungoj aty kur ndjehesh krejt i vetem
mungoj kur nata eshte e ftohte
dhe e eger....
mungoj , pikerisht mungoj
aty afer teje te qendroje.
Vec mungoj,mungoj e mungoj
dhe ne agimin e ditelindjes tende
dhe nen muzgun e erret,
e di qe mungoj,
pikerisht prane aromes tende

Mall .........
Dic mendoja e veshtrimi ulej aq rende jashte dritares
e atje pikerisht jashte neper sy me shfaqeshin perpara duke rrjedhur rreke pikate shiut.
Ai me dukej i lodhur se reni,
e brenda tij thurrej ngadale brenge shpirtrash qe jehojne larget,
por brenda vetes ndjej se dicka me perpelitet si nje e pagjumur qe s'do ta zere gjumi kurre.
Ndoshta ne te vertet isha une e lodhur brenda vetes,
ku ndjej mall, kaq mall...........
E shoh tek lind e rritet brenda meje, dhe ngadale me can shpirt e mish
pak e nga pak e do ta shoh imazhin e tij si hije perreth vetes qe me rrenqeth me eren e ngrohte te tij,
e une vuaj, vuaj qe dua vec te ulerij e me vone te zhdukem ne te kaluaren........... dikur.....
Sado qe mundohem ta shoh veten diku,
shoh se shpirti prape djeg mall e permallime tek largohet......
edhe me , e une shoh silueten e asaj ne padukshmeri.
Mundohem ta heq pak mendjen dhe rraskapitur dua te fle, e te pushoj, e mbitegjitha s'dua ta shoh fytyren e tij,
por ai kthehet prape e me mbulon shpirtin me nje mall te ri ne cdo agim te nje dite te re.
Do te lodhet ndonjehere ky mall ne shpirtin tim e ta zere gjumi perjete?
E di qe kjo pyetje e ka pergjigjen brenda meje e une mundohem ta heq e ta flak tutje, ate qe tashme eshte bere pjese e nje shpirti te gjore,
struktura e te cilit do te varroset perjete.
Valle pak meshire per mua nuk ndjen, por nete kunderten me rehatohesh pertueshem, e vjen e ulesh brenda meje aq rende e plote jete?
Ktheje ti o mall fytyren tende atje larg, atje tej horizontit blu,
e te lutem gjej pasqyren tende atje tej,
e mos u kthe prapa por vec ec drejt e mos u kthe
me kurre...................
E qielli derdhi poshte ate shiun atje jasht dritares,
e malli si degjoi fjalet e mia por atje ne horizontin blu shkruajti:
" Do Te Vij Prape".

Sponsors

Click here to find out more!

E ftohte eshte kjo nate i dashuri im,e akullt si varr.Pervelues jane lotet e mi qe lehte rreshqasin mbi buzet e thara.Sonte te ndiej me shume se kurre,me mungon qenia jote qe ben pjese thelle tek une.Sonte ne kete nate kaq te zbrazet,mendoj e mendoj.Ti e di qe te dua shume dhe cdo kend qe do te te donte,do e urreja,por nuk mundem te urrej ate.Nuk mundem te urrej dot nje engjell qe kaq drite te fali dhe kaq dhimbje te shkaktoi.E di,mbase po loton,edhe une bashke me ty,per ty dhe dhimbjen e shpirtit tend.E ndiej vuajtjen ne veshtrimin tend,te ka lodhur keq.Perse erdha kaq shpejt ne jeten tende,perse te gjeta kaq te papergatitur?Perse te dhashe vuajtje me shume?Me thuaj ne e do qenien time?Nuk e di,por kur te degjoja te flisje ne heshtje me te,ti luteshe te mos te te tradhetonte atje ne parajse dhe te priste per ty se nje dite do shiheshit serish,nuk munda te mbaj lotet dhe dhimbjen time qe kaq fort me godet.Me duket sikur cdo fjale e thene nga ti,cdo emocion eshte per te.Thuame i dashur,a jam e denje per ndjenjen tende,a mos ndoshta jam nje ngushellim i asaj qe gjithnje do doje dhe qe s'munde ta gezosh?Thuame nje fjale te qetesosh shpirtin tim te therrmuar ne grimca.Perse hesht dhe vetem hesht?Perse qelluam te dy kaq te pafat?Perse s'mundem te te jap cdo gje qe kam ne bote?Do doja kaq shume.Vetem tani e kuptoj dhimbjen tende te njohjes sone te pare.Tani e ndiej se sa ka qare shpirti yt.Ti,me rrezatimin tend,solle kaq shume hir ne jeten time,me duket si nje enderr.Nuk dua te me braktisesh,te lutem mos.As une nuk mundem.Nuk e di se cka shkruar Zoti per ne,nuk di ne do jemi gjithnje,por lere shpirtin e saj te lire,mos e mabj peng me premtime,se engjejt s'duan perkujdesje,kujdesu per ty.Edhe une te dua dhe te shoh me syte e shpirtit ne cdo cast.Jeto i dashuri im dhe merr cdo gezim qe te perket.Te dua pafundesisht.

Miremengjes...Nuk e di po sot paskam nje deshire te madhe te shfryhem te them gjera qe shpeshhere nga inati xhelozia apo ndrojtja nuk ti kam thene edhe pse kam dashur ta bej me gjithe forcen e shpirtit...Kam dashur aq shume te te kem afer te te shtrengoj fort fort deri ne pafundesi e te jem e jotja vetem e jotja...kane qene te shumta netet kur duke u rrotulluar ne krevat nga pagjumesia kam enderruar per ne te dy...i jam lutur zotit per ty dhe e kam falenderuar qe te vuri ne rrugen time...ka qene aq e trishte jeta ime pa ty...nje koktej i ndyre frike zhgenjimi ironie...nje perzierje e trishte ndjenjash te vdekura...kam qene zhytyr ne nje terr ku kam dashur te mbys veten time e askush nuk kishte forcen te me nxirrte perjashta...kam dashur te shkaterroj veten me lloje e lloje menyrash...e nuk kam pasur force te ecja perpara.e di ??? Nuk ta kam thene ndonjehere por e urrrej te kaluaren time me gjithe forcen e shpirtit edhe pse kur flas per te mundohem ta bej te bukur...e urrej per ate qe me ka sjelle per vuajtjet qe me ka shkaktuar...e kam shume frike per te ardhmen se tmerrohem nga mendimi se nga ndonje arsye qe ne te dy nuk mund ta parashikojme apo qe mund te mos varet nga ne...te humbim njeri tjetrin e une atehere do te kthehesha serish ne ate terr nga i cili me nxore ti me dashurine tende...po kesaj rradhe do te zhytesha per te mos dale kurre me...une kam vendosur gjithe shpirtin tim ,gjthe ndjenjat e mia mendimet emocionet tek ty...sepse kam besim e te dua..te dua me shume se cdo gje ne bote...e si mos te te dua ty...kur me dhe jeten ??? Si mos te enderroj kur ti me fale endrrat...si mos te te besoj kur ti me ktheve besimin ??? O zot cdo dite te bekuar lutem qe te mos largohesh nga une...lutem qe te vish sa me shpejt...lutem qe te mos me braktisesh...lutem qe te mos merzitesh kurre nga une...lutem qe te mos bej dicka qe te te mund plagosi..me fal per gjithshka kam bere...per gjithshka te ka vrare apo te ka merzitur..e di me mire se vdes se sa te te merzis ty jeta ime...me fal per gabimet e mia...per fjalet e pakuptimta...per budalliqet...gjithshka kam bere e kam bere nga frika se mund te largoheshe nga mua...e ashtu do me sillje vdekjen...se une ne kete bote vetem ty te kam...e vetem ty do te kem...me fal per te gjitha e nese e ke te veshtire te pakten mundohu ta besh...e mundohu edhe te me durosh...edhe te me duash pak se kjo
eshte gjiothshka kerkoj nga jeta...vetem dashurine dhe pranine tende...dhe mos harro qe gjithshka te ndodhi cfaredo te them apo te bej...sido qe te vijne punet une nuk do rresht kurre se te dashuri...e do te te dashuroj cdo dite e me shume...te lutem vetem per nje gje...ti qe ma dhe jeten te lutem mos u bej vrases...mos ma merr prape ate duke me braktisur...te dua

Pse ende ne zemren time je?????????????

Pse ende ne zemren time je ti? Pse une s'po dashuroj tjeter djale? Pse ende ne enderr ti me vjen kur ti me ke harruar e me tjeter je dashuruar? Kur ti mua me le si jetime me le pa shprese me le pa gezim me cofe drejte nje bote te cilen une sdoja ta shikoja. Po ti me bere robe te asaj bote me detyrove e me dergove drejt ne boten e loteve ne boten e vetmis ne boten e vuaitjes. Pse ma bere kete? Sa here te jam lutur per shpjegim po ti as s'me flet me.Kalon e me inat me shikon thua se me urren. Sa do kisha deshir ete urreja edhe un ty po nuk mudem nuk kam fuqi te dal kundra dashuris qe kam per ty s'kam fuqi te urrej se zemra ime te dashuron pse s'me le te shpjegoj gjithshka?Me beso se te kam dashur me shum se veten e ende te dua me shum se gjithshka ne kete jete ti per mua je sendi me i shtrenjt ne bote vetem ti me ben te lumtur vetem ti mundesh.Buzeqeshja jote mundet jeten te ma shtoj vetem lumturija jote mundet te me nxjerr nga kjo bote ne te cilen ti me dergove pa u menduar fare.E di qe kot po lutem e di qe ke filluar dashuri te re e di se un prape po trokas ne cdo hap te jetes tande. Te lutem me kupto e kete lutje ma prano.Po pse mua s'me ndimon????????????????????? Je djali i endrrave te mia je nje engjell qe zoti ne ket bote e ka derguar vetem per mua.

Pse s'po kupton zemra ime???????????

Pse s'po kupton zemra ime qe ti s'me do qe ti me urren e me malkon pse s'po te perjashton zemra ime ty pse nga endrat nuk me del pse me lendove aq shum pse me le ne rruge pse e ben ate zemer gure e s'me flet me e s'me degjon e vec me braktis? Une e di qe kam gabuar, e di qe zemra jote dhimbjet qe une dikur ja dhurova nuk i ka merituar e di qe lotin ne sy nuk e pate merituar po te betohem se kam ndryshuar, ma jep edhe nje mundesi ta tregoj se kam ndryshuar po ti s'po me ndegjon e vec jeten tende po jeton. Mua me thua se tani e ke kuptuar care eshte dashuria tani e ke kuptuar care eshte jeta tani e ke kuptuar care eshte gezimi care eshte lumturia po pse mua keto sdo te mi dhurosh? Te lutem eja perseri eja tek un e jeten ma shijo me bukurin tende me zemren tende me buzeqeshjen tende.Kur ty te kam takuar azgje ne kete jete s'kam kuptuar.Ti te gjitha mi mesove ti me bere mua te jem e lumtur ti me bere mua njeri ti me dhurove shpresa ne jete ti keto gjera mi fale po tani keto me s'me intersojn se ty te kam humbur pergithmon.Ti me thua qe te mos vuai se kot e kam se kot po derdhe lot se kot te dashuroj se kot te trokas prap se kot me ty flas ndoshta te gjitha jane te kota ama prape un do ti bej se ndryshe un do te cmendem kur e di qe vet kam gabuar qe ti tani je large e di qe kete gabim kur vetes nuk do t'ja fale vec per kete gabim jeta me eshte ber e pa jetuar jeta me eshte ber nje tmerr i zi. Ti me ke lenduar mua 100 here e 10000 plage mi ke dhuruar po prap une te dua e te pres se vec per ty un do te vdes...................

Pėrsėri pėr TY!

Tė shkruaj Ty qė ma pėrvlove shpirtin,tė shkruaj ty qė ma trondite zemrėn,Ty qė ta fala gjėnė mė tė shtrenjtė tė jetės sime.
Jeta me dashuri qenka vetėm dhimbje.E ato dhimbje me diagnozė kanė edhe shėrim,por?Ishe si ylli qė shkėlqente natėn e qetė,derisa ti dole si mjegull e ma morre dritėn.A thua,do tė ma kthesh pėrseri?A thua a e dite sa tė dashurova,se ishe ngujuar nė zemrėn time e s'munda tė tė nxjerr kurr jashtė?Kalua ditėt kur mė nuk u ndegjuam.Ato ishin ditėt mė tė mira tė jetės sime.
Nuk e di pse u ndamė.Pėr fajin tėnd apo pėr fajin tim?Ndoshta kishim faj tė dy?!Sido qė tė jetė,edhe sot edhe nesėr ,edhe gjithėmonė pres pėrgjigje.Ti je dhe do tė mbetesh dashuria ime e parė dhe e vetme sa tė jetoj nė kėtė botė.
Ato ditė me ty ishin parajsa,lumturia e jetės sime qė s'deshiroja tė ketė fund kurrė.Por, ne u ndam.Aty filluan vuajtjet,aty filluan dhembjet e netėt pa gjumė.Pritja dhe lutjet qė t'i bėra,s'bėn punė dot.
Ndoshta kėta rreshta tė shkruar enkas pėr Ty,do t'i lexosh edhe ti.Ndoshta jo!Kush e di,rr....im i dashur,mbase do tė tė prekin kėto rradhė tė dala nga zemra.Sikur tė kisha parė vetem edhe njė herė,sikur ta kisha vetėm edhe njė kujtim tė vetmin nga ti ndoshta do tė qetėsohesha e do tė prehesha dalėngadalė,por?
Shpesh i them vetės pajtohu me fatin,se dashuritė e mėdha nuk realizohen kurr!por zemra ėshtė ajo qė vendos,e cila tė ka mbyllur njėherė brenda e pėr tė dalė sikur s'do tė tė leshojė kurrė.
Tė dua dhe vetėm pėr ty mendoj,dashuria ime e vjetėr.Mungesa jote mė shkakton agoni,dhembje dhe deshire qė tė vdes.ti ma more njė pjesė tė jetės,njė kujtim njė pjesė tė dashurisė,ca lot tė mi m'i more dhe ike

Sponsors

Click here to find out more!

KUDO ME TY!

Nuk kam emer,nuk kam mundime,nuk kam zemer,nuk kam ndjenja kam vetem mall.Shpirti im ka mbetur si autograf mbi ty,mbi syte,buzet,trupin,zemren.Jeta ime ka mbetur e mberthyer mabs teje pas endrrave te tua,pas diteve te tua.Kam mbetur me ty per te te falur dashurine ngrohtesine,shoqerine,ngushellimin.Ngushellimin qe nuk ta dhashe kurre.Do te doja te te kisha prane vetes prane zemres qe ti te thyeje akullin e vetmise qe ka pushtuar kopshtin e ndjenjave qe ka kaq shume nevoje per ty .Jo per fjalet dhuratat por thjeshte per pranine tende,per ate shikim tendin qe do ta vidhja per pak sekonda. Ti nuk me kuptove kurre, ti nuk i deshe kurre zerat e embel te syve te mi,ti nuk i more kurre mesazhet qe ne copeza te shqyera nga shpirti im,shkruajta per ty me pika gjaku te zemres se plagosur.
Ti u afrove kaq shume,por nuk e pe dot dashurine qe si zog i uritur trokiste ne dritaren tende duke kerkuar thermija ndjenjash. E une s'pushova se menduari oret minutat ditet muajt qe kishin kaluar ne kete torture cmendurie . Ti kalove para meje mosperfilles pa e kuptuar qe qenia jote hapte plage mbi mua.
Ti ecje rruges e une shkelja ne gjurmet e tua............. Ti nuk je me i imi , por jam e sigurt qe une jam aty ku je ti. Jam ne c'do qelize te trupit tend, ne cdo rrugice ku shkel ti, ne c'do gje qe prek ti.
Jam kudo me ty kete mos e harro.

Ne keto dite te trishtuara heshtja po me vret sa bukur do te ishte te te dashuroja vec ty ne kete jete
Sa bukur do te ishte te kisha nje dashuri e ajo te rrihte per ty e vec per ty
Sa magjike do te ishte te enderroje vec dy sy dy syte e tu te bukur si te ish magji

NE netet e largeta te trishtimit te kerkova kaq gjate.
Ishte dimer bente acar.

Ti ME IKE SE KU AS VETE SARRITA TA KUPTOJ POR UNE SI E MARRE PERSERI TE DASHUROJ
E TANI QE BORA KA MBULUAR SHPIRTIN TIM MENDOJ SE TE GJETA TY TE VETMEN DASHURINE
E LASHE HIDHERIMIN PER NJE DITE TJETER DUA TE JETOJ TE TASHMEN TA HARROJ KOHEN E VJETER
E PER ME TEPR DUA SYTE E TU QE EDHE PSE SI KAM PRANE PER BESE JANE TE RRALLE

NJE DITE DO TE IKI NGA KJO BOTE TI I HESHTUR DO TE QASH ME LOT
PER KOHEN E BUKUR QE IKU DHE SHKOJ
PER JETEN TE CILEN NUK MUNDA TA JETOJ